Biblioteka

 

 

/Przyzwyczaić się do czytania książek –  to zbudować sobie schron przed większością przykrości                                                      życia codziennego./

                                                                                             William Somerset Maugham

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele !

W czasie epidemii koronawirusem COVID-19 w Internecie znajduje się wiele stron bibliotek cyfrowych i innych źródeł ebooków oraz audiobooków dostępnych online bez wychodzenia z domu. Poniżej propozycje, z których można skorzystać już dziś 🙂

WolneLektury.pl

Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca wiele szkolnych lektur.

Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki.

Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone).

Lektury.gov.pl

Strona zawiera wiele lektur szkolnych wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.

ChmuraCzytania.pl

Książki polskich i zagranicznych autorów bez logowania. 

Publio 

Publio to księgarnia internetowa oferująca darmowe ebooki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje niektóre darmowe ebooki, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów, za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Serwis umożliwiający słuchanie piosenek, audycji, podcastów itp.

W wersji bezpłatnej dostęp do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci, wymaga rejestracji.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne bezpłatnie w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje nagrania bajek i audiobooków dla dzieci. 

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy.

Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

                                                             Źródło: Biblioteka w Szkole

 

Jeśli macie możliwość korzystania z książek w wersji papierowej, polecam następujące tytuły:

„ Bajki pomagają dzieciom. Opowieści, które uzdrawiają i dodają odwagi ” – autorstwa Cornelii Nitsch

                  Dzieci mają swoje strapienia i kłopoty, a rodzice nie zawsze wiedzą, jak im pomóc. Autorka proponuje oryginalną formę pomocy zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Ponad 40 bajek i historyjek o zwierzętach, dzieciach, stworkach i duszkach – odzwierciedla różnorodne sytuacje, które mogą się stać źródłem stresu dla dzieci. Po każdej bajce autorka podpowiada rodzicom, jak mogą radzić sobie z trudnościami wychowawczymi w konkretnej sytuacji. Namawia do rozmów z dzieckiem po wspólnej lekturze, zwraca uwagę na trudne do przecenienia więzi, jakie rodzą się między dzieckiem a rodzicem.

„Bajki uśmiechajki….na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro. Bajkowy poradnik pozytywnego myślenia, działania i odczuwania ” Barbara Stańczuk

                         „Bajki uśmiechajki” nie tylko pomogą dzieciom poszerzyć wiedzę z zakresu biologii, zoologii i geografii, ale tez pozwolą im zrozumieć, że „lepsze jutro” zapewnić sobie mogą dzięki pozytywnemu myśleniu i podejmowaniu różnorodnych działań przybliżających je do rozwiązania rozmaitych problemów. Treść bajek pomaga w nauce odróżniania dobra od zła. Towarzysząc bohaterom w ich zmaganiach, dzieci poznają doznawane przez nich uczucia, a tym samym pośrednio mogą odreagowywać swoje własne emocje. Odrobina zawartej w bajkach magii może być także odskocznią od codziennych problemów.

„Powiedz komuś !” –  Elżbieta Zubrzycka

                      Co musi wiedzieć dziecko, aby było bardziej bezpieczne wśród ludzi ? Rozmawianie  z dziećmi na trudne tematy sprawia nam kłopot. Szczególnie wtedy, gdy mamy mówić o zagrożeniach. Obawiamy  się, że sama rozmowa może krzywdzić . A jednak, dla bezpieczeństwa dziecka, rozmawiać trzeba….” Powiedz komuś !” to książka, która podnosi poczucie wartości  dziecka i uczy je najważniejszego – szacunku dla siebie i innych. Jednocześnie przekazuje niezbędną wiedzę. Dziecko musi znać swoje prawa i umieć powiedzieć „NIE!” w obronie tych praw i własnego ciała. Trzeba  je nauczyć, aby ufało własnym odczuciom. Kiedy czuje się zaniepokojone lub zakłopotane, musi o tym KOMUŚ POWIEDZIEĆ, kto wysłucha  i pomoże.  Książka pokazuje pozytywny obraz świata  i mówi, jak go zachować, stosując się do mądrych zakazów.

„Jak oswoić potwory ? Opowiadania terapeutyczne” –  Monika Drużyńska

                    Bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci. Także dla dorosłych, którzy często mają problemy z przystępnym wytłumaczeniem pewnych zdarzeń, sytuacji i zachowań. Zawarte  w książce historyjki prosto, ciekawie i przejrzyście wyjaśniają je i nakierowują na właściwą drogę, co może się okazać zbawienne w wielu sytuacjach. Po tej lekturze dzieciom łatwiej będzie nazywać swoje emocje, mierzyć się z tym, co je spotyka, a dorosłym – tłumaczyć to, co często jest bardzo trudne do objaśnienia.

„Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu –  Grzegorz Kasdepke

                      Podobno dzieci najczęściej ulegają wypadkom we własnych domach. Czy można temu zaradzić ? W dużej mierze tak. Trzeba uczulić  je na pewne zagrożenia. Ostre przedmioty, gorące płyny, trujące substancje – to wszystko może być niebezpieczne. Ale uwaga, „ uczulić” nie znaczy „ nastraszyć”! Rozmawiajmy z dziećmi, żartujmy, śmiejmy się  – i czytajmy tę książkę. To naprawdę wystarczy.

„Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka – pacjenta niemal wszystko”Grzegorz Kasdepke

                 Czy można całe życie  być zdrowym? Nigdy nie mieć kataru, nie płakać z powodu bólu brzucha czy zęba, a gabinety lekarskie omijać szerokim łukiem? Niestety, tylko nieliczni mają takie szczęście. Większość ludzi, w tym dzieci, odwiedza lekarza regularnie. Doktor przeprowadza wstępne badanie, a kiedy sytuacja wymaga szerszej diagnozy – wypisuje skierowanie do szpitala. Kim są ludzie  w białych fartuchach? Do czego służą  skomplikowane urządzenia ? Czy dzieci są tu bezpieczne? Tak naprawdę nie ma się czego bać. Dyrektor, ordynator, lekarz czy pielęgniarka, a więc personel szpitala, robią wszystko, aby dzieci wyzdrowiały i wróciły do domu. Przypomina o tym Karta Praw Dziecka – Pacjenta, opracowana wspólnie przez Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta. Bohaterowie książki – Kuba i Buba w przystępny sposób wyjaśnią, dlaczego warto słuchać wskazówek lekarza, do kogo zwrócić się o pomoc, gdy ktoś bliski zachoruje, czym jest tajemnica lekarska, a także co można, a czego nie wolno robić w szpitalu. Kuba i Buba zdradzą również najpilniej strzeżone sekrety szpitala, do którego trafili. Można wspólnie z nimi przeżyć przygodę pełną zwrotów akcji i śmiechu.

  / Jednak życzymy sobie, abyśmy my i nasi bliscy nie musieli korzystać z pobytu w szpitalu J  /

„BEZU-BEZU I SPÓŁKA” – Grzegorz Kasdepke

               Prawie  każdy ma w swoim domu wehikuł czasu-choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Bo też niełatwo go rozpoznać. Czasami jest to album ze zdjęciami, czasami pudło ze szpargałami, bywa, że kolekcja zakurzonych kasztanów, muszelek i żołędzi. Można sięgnąć po czarno-białe fotografie sprzed trzydziestu, czterdziestu lat… . O rany, jacy nasi dziadkowie, rodzice ( dzisiejsi dorośli ) byli wtedy zabawni!…..

„PESTKA, DROPS, CUKIEREK. Ekonomia dziecinnie prosta”–  Grzegorz Kasdepke

               Co można znaleźć w kieszeni znoszonych dżinsów ? Na przykład papierki po cukierkach. Parę monet. I dziurę, która prowadzi do baśniowego królestwa. Książka  wciąga młodych czytelników po uszy, a przy okazji uczy ich podstaw ekonomii.

 „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”– Grzegorz Kasdepke

                        Zabawne historie, z ciepłymi relacjami ojciec – syn w roli głównej, przypominają o tym, co w rodzicielstwie jest najpiękniejsze – że czas spędzony z dzieckiem nigdy nie jest czasem straconym. Ta książka to zbiór sposobów na małego urwisa, który zamęcza rodziców ciągłymi pytaniami, słyszy wybiórczo to, co chce usłyszeć i nie umie usiedzieć w jednym miejscu. Lektura przypadnie do gustu i rezolutnym dzieciakom, ich rodzicom, dzielnie powstrzymującym się od wybuchów śmiechu.

„To się w głowie nie mieści” –  Piotr Nowicki

            Zastanawialiście się kiedyś, co moglibyście zobaczyć, gdybyście  byli mali jak myszka lub wielcy jak ogromna żyrafa ? Czy wtedy dalibyście radę schować się w swoich ulubionych kryjówkach albo zjeść czekoladę, która teraz mogłaby być większa od Was ? Czy udało Wam się odnaleźć ciekawe zwierzę  w popękanym chodniku? Czy próbowaliście już narysować  ciszę i miłość ?To nie mieści się w głowie ? BZDURA ! MAŁY MARZYCIEL MOŻE WSZYSTKO !!!

Mądry tekst i niezwykłe ilustracje tworzą podręcznik fantazjowania, który uczy kreatywnego myślenia i podpowiada, jak patrzeć na codzienny świat w nieszablonowy sposób. Książka przeznaczona jest dla wszystkich dzieci, które chcą przekraczać granice własnej wyobraźni. Idealna zarówno do wspólnej rozmowy rodzica z dzieckiem, jak i do  samodzielnego studiowania przez młodego marzyciela. I to wielokrotnie !

„Niezłe ziółko ”–  Barbara Kosmowska

             Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele  czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się  na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać  o dalekich podróżach. A co najważniejsze – nikt tak dobrze Eryka nie rozumie. Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy.Kiedy świat Eryka pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec  nawet do domku na drzewie. Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od Babci wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony  dorastania ?

To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem – wiary w siebie i szacunku dla innych.

„13-piętrowy domek na drzewie”–  Andy Griffiths

                Andy i Terry mieszkają w trzynastopiętrowym domku na drzewie. A ten domek jest najfajniejszy na świecie. Znajdziecie tu oczko wodne pełne żarłocznych rekinów, tajne laboratorium, latające koty, paskudne potwory udające milutkie syrenki….

„26-piętrowy domek na drzewie ”–  Andy Griffiths

          Andy i Terry mieszkają w dwudziestosześciopiętrowym domku na drzewie(mieli trzynastopiętrowy, ale się rozbudowali). Znajdziecie tu komorę antygrawitacyjną, obsługiwaną przez robota Edwarda Łyżkorękiego, lodziarnię z lodami w siedemdziesięciu smakach, a także labirynt, z którego nikt nie wrócił…

/ No, na co czekacie? Właźcie! /

„Piękne umysły. Opowiadania dla mądrych dziewczynek”Dorota Sosnowska

                Marysia uwielbiała chemię i fizykę – za swoje osiągnięcia otrzymała dwie Nagrody Nobla. Ulubionym przedmiotem Jane była biologia – ambicje zaprowadziły ją do Afryki. Walentina chciała wyruszyć w kosmos- spędziła tam prawie trzy dni!

Maria Skłodowska-Curie , Grace Murray Hopper, Jane Goodall, Henrietta Leavitt, Walentina Tierieszkowa, Zaha Hadid, Rachel Carson, Hedy Lamarr, Maria Reiche. Wśród nich możesz być i Ty ! Bohaterki o pięknych umysłach stawiają pytania, pozwalając odkryć pierwsze pasje i motywują do ich rozwijania. Udowadniają, że każda delikatna księżniczka może zostać także odważnym naukowcem, nie tracąc przy tym dziewczęcego uroku.

„Najwyższa góra świata” – Anna Onichimowska

             To jest książka dla tych małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by tego chcieli. Ta książka jest dla wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się idealnie. A jeśli nawet są  wśród Was  tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają kłopoty. Trzeba nauczyć się z nimi żyć. Z kłopotami. I przezwyciężać różne smutki: zarówno wielkie, jak i malutkie…..

 / Życzę Wam, żebyście mieli ich jak najmniej, najlepiej wcale… /      

„Dzień czekolady” – Anna Onichimowska

                 Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim – o miłości. Jej bohaterowie – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając na swój dziecięcy sposób.

„Pralnia pierza. Opowiadanie o tym, co ważne” – Dorota Combrzyńska- Nogala

              Jędrzej chce pomóc Monice, Cygance ze swojej klasy. Jest trudna, niedostępna, ale Jędrek się nie poddaje – przecież ją bardzo lubi, może nawet kocha. Brygida nie zgadza się na przemoc w swojej szkole. Czy znajdzie pomysł, jak z nią walczyć ? Braian potrzebuje kasy. Ma wybór – może zacząć pracować albo…

Bohaterowie tych opowiadań są jeszcze dziećmi, ale już muszą podejmować poważne decyzje. Każda z nich zbliża ich do dorosłości i bycia porządnym człowiekiem.

 Współczesne dzieci zmagają się z różnymi problemami: samotnością, uprzedzeniami, przemocą w internecie i rzeczywistości, wykluczeniem, brakiem akceptacji….Istnieje zatem potrzeba wychowania ich do wartości etycznych i kształtowania pożądanych postaw społecznych i obywatelskich.

Książka opowiada o tolerancji, otwartości, potrzebie tworzenia więzi społecznych, umiejętności pokonywania uprzedzeń, zaufaniu, odwadze cywilnej i poczuciu, że mamy wpływ na nasze otoczenie przez działanie.

„Nigdy tego nie zapomnę. I SHALL NEVER FORGET ” Renata Piątkowska

            Marcin spotyka się z Papieżem Franciszkiem. Jest to okazja do podjęcia wielu ważnych tematów, jak wrażliwość, zawiść czy uczciwość…

                    / Teksty  także w języku angielskim /

W powyższej prezentacji pozycji książkowych wykorzystano fragmenty opisów własnych  autorów książek, cytaty recenzji krytyków literackich  oraz czytelników.

Wszystkie polecane pozycje znajdują się w zasobach naszej  biblioteki szkolnej – w większości zakupionych  z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.         

                                                                               Małgorzata Matyjaszek

     

/Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów/

                                                                                                                                                                        Kartezjusz

          

Idź do góry